Tipy na výlet

Tipy na výlet

Co po závodech?!

Zahrádky i vnitřní prostory restaurací, hospod, putyk a hostinců jsou sice už otevřené, ale neporozhlédnout se po okolí Hrubého Jeseníku by byla velká chyba! Zvlášť pro ty z Vás, kteří přijíždějí z velké dálky.

Skloubit závodění a výlety není úplně jednoduché, protože těžké terény plné borůvčí z Vás vysají všechnu energii, proto je mým první tipem pohodová návštěva lázní Karlova Studánka. Toto lázeňské městečko, s nejčistším vzduchem v České republice bylo v roce 2013 zařazeno na seznam 46 nejlepších míst na návštěvu prestižním časopisem New York Times a to například vedle Rio de Janeira, či Singapuru. Nabízí se tak navštívit ,,světové´´ místo v době pandemie.

 

Nedaleko od Karlovy Studánky se nachází nejvyšší bod Moravy – Praděd. Unikátní fauna, podobná té Alpské dělá z Pradědu a jeho okolí jedno z nejnavštěvovanějších míst v regionu. Okolí pradědu nabízí mnoho možností – od hřebenovky, přes návštěvu legendárních chat jako Ovčárna, či Švýcárna až po naučnou stezku kolem vodopádů Bílé Opavy.

Další vodopády v okolí najdete v Rešově, které vyhloubila ve sklanatém údolí říčka Huntava. Územím, které je od r. 1966 chráněným přírodním výtvorem, můžete projít přes dřevěné lávky a schody. U jednoho z výchozích bodů pro návštěvu vodopádů Ruda, se nachází pozoruhodná barokní Křížová cesta z roku 1760.

V bezprostředním okolí závodů se pak nachází oblíbené turistické cíle jako Alfrédka, bývalá lovecká chata, kterou v osmdesátých letech 19. století nechal postavit majitel panství hrabě Albrecht Karl Harrach. Dnes zde však stojí pouze základy, protože chata v roce 2002 kompletně vyhořela. Rabštejn, zříceninu středověkého hradu pak nejvíce oceníte, budete-li s sebou mít i kolo.